Made in Poland

Anglicy chwalą się nie tylko Big Benem, ale i charakterystycznymi, czerwonymi budkami telefonicznymi, Francja kojarzy się z Wieżą Eiffla, ale i z buteleczką Chanel n°5, Włochy to nie sam Rzym, ale także marka Fiat, Czesi słyną z Mostu Karola, ale również z piwa Pilsner oraz butów Bata.

Polska również ma repertuar podobnych produktów, wystarczy wspomnieć kamionkę z Bolesławca, porcelanę z Ćmielowa, szkło z Krosna, pralkę Polar, maszyny Łucznik czy słodycze Wawel. Ich przeglądem jest wystawa Made in Poland, na której prezentujemy najbardziej rozpoznawalne wytwory i wzory z polskiej ikonosfery – od kultowych marek, poprzez tradycyjne wyroby i popularne sprzęty po charakterystyczny dizajn.

Wszystkie prezentowane obiekty to znane i cenione marki, czy są to kosmetyki, produkty spożywcze czy sprzęt gospodarstwa domowego. Wszystkie zostały wybrane ze względu na swoją długoletnią historię, ale przede wszystkim dlatego, że wciąż są obecne w naszym środowisku wizualnym – są produkowane, wytwarzane, ewoluują, zmieniają się, stanowią źródło inspiracji.

Wystawa Made in Poland jest prezentacją odnoszącą się nie tylko do historii polskiego wzornictwa, kultury wizualnej i materialnej, ale również historii przedsiębiorczości. Wszystkie prezentowane marki mogą pochwalić się długoletnią tradycją, sięgającą niekiedy kilku wieków wstecz. Łącząc na wystawie dwa aspekty – dobre projektowanie oraz historię – nawiązujemy do dziedzictwa Stalowej Woli, miasta powstałego jako najważniejsza realizacja urbanistyczna COP i mocno kojarzącego się z wyrobami Huty Stalowa Wola.

kurator:
Katarzyna Wydra

tekst do katalogu i redakcja:
Katarzyna Wydra

opracowanie graficzne katalogu:
Barbara Łepkowska

aranżacja wystawy:
Inga Olszańska, Aldona Kret


miejsce:
budynek wystawy COP dla przyszłości, ul. Hutnicza 17

wystawa dostępna do zwiedzania do 11 listopada 2014