organizatorOrganizatorem Dni Dizajnu jest
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

ul. Sandomierska 1
tel. 15 844 85 56, 15 842 00 42
37-464 Stalowa Wola
www.muzeum.stalowawola.pl


Misją Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli jest zachowanie i promowanie zabytków z nurtu modernizmu oraz art déco. Wynika to z historii miejsca – Stalowa Wola zbudowana została na założeniach funkcjonalnego modernizmu jako najważniejsza realizacja urbanistyczna Centralnego Okręgu Przemysłowego (miasto ukształtowało się w latach 1937-1939). Jako modelowe modernistyczne miasto, stworzone na deskach kreślarskich w Dwudziestoleciu Międzywojennym, Stalowa Wola może promować dobre wzornictwo i rozwiązania projektowe, staranne kształtowanie przestrzeni, przemyślane wykorzystanie materiałów, kreatywne, świadome i nowoczesne podejście do otoczenia oraz przedmiotów codziennego użytku.

Muzeum wciąż staje przed wyzwaniami, w jaki sposób uwrażliwiać ludzi na potrzebę ochrony modernistycznego dziedzictwa, zwłaszcza, że przez ogół społeczeństwa jest ono wciąż niedoceniane oraz przy pomocy jakich nowoczesnych narzędzi rozwijać aktywność obywatelską w tym obszarze. Od dłuższego czasu sposobem na to były prowadzone przez nas działania na rzecz propagowania dobrego projektowania i dobrego wzoru, gdyż takie myślenie towarzyszyło początkom Stalowej Woli. Wynikiem tego było szereg wystaw i warsztatów z zakresu designu zrealizowanych w Muzeum. Zależy nam jednak na tym by w przyszłości w większym stopniu skupić się na architekturze, stanowiącej trzon naszego lokalnego dziedzictwa, tym bardziej, że na tym polu istnieje olbrzymia luka i potrzeba edukacji.

Dlatego jednym z kluczowych celów Muzeum Regionalne w Stalowej Woli są działania w obrębie designu oraz te podejmowane na rzecz propagowania dobrego projektowania. Od 2009 r. Muzeum jest realizatorem dużych ekspozycji czasowych, ukazujących polskie i współczesne wzornictwo. Program wystaw czasowych, tworzony we współpracy z wybitnymi ekspertami w tej dziedzinie skoncentrowany jest na najbardziej twórczych i ambitnych zjawiskach współczesnego wzornictwa. Programowo został położony nacisk na promocję polskiego wzornictwa prezentującego najnowsze trendy w polskim designie współczesnym.

Muzeum zadebiutowało w tej dziedzinie w 2009 r., pokazując wystawę Zasoby naturalne polskiego designu, na której znalazły się prace inspirowane tradycyjną sztuką folkową: łowickimi wycinankami, wzorami i kolorami zaczerpniętymi ze strojów ludowych, etc. Wystawa w humorystyczny sposób odnosiła się do kulturowego dziedzictwa obecnego we współczesnym wzornictwie, a jej mutacja pod nazwą Polska Folk stała się wizytówką rodzimego dizajnu podczas imprezy POLSKA!YEAR w Londynie w tym samym roku, oraz POLSKA!YEAR w Belfaście w 2010 r. Zasoby naturalne polskiego designu można było również oglądać podczas festiwalu Etnodizajn w Krakowie.

Ale prawdziwie zawrotną karierę zrobiła wystawa pod nazwą UNPOLISHED – young design from Poland, której liczne mutacje prezentowane były w ciągu ostatnich trzech lat na największych europejskich festiwalach poświęconych dizajnowi. Trud organizacyjny podjęło Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, przy współpracy z Instytutami Polskimi z zagranicą, natomiast kuratorami wystawy są eksperci i autorytety w dziedzinie polskiego i światowego dizajnu: Agnieszka Jacobson – Cielecka oraz projektant Paweł Grobelny. Wystawa przedstawia dokonania młodych polskich projektantów, z których większość należy do pokolenia trzydziestolatków. Zajmują się oni również produkcją i promocją swojej twórczości, w czym pomagają im m. in. inicjatywy podejmowane przez Instytut Adama Mickiewicza, współorganizatora wystaw.

Celem projektu UNPOLISHED było zgromadzenie najbardziej charakterystycznych zjawisk we współczesnym polskim wzornictwie, będących sumą tradycji i odrębności narodowej oraz europejskich wzorców. Projekt ten dowiódł, że polski dizajn posiada własną tożsamość, a jego obecność na najbardziej prestiżowych imprezach tematycznych świadczy o oryginalności i jakości produktów wykreowanych przez Polaków.

Podczas kolejnych edycji wystawy UNPOLISHED swoją twórczość prezentowali najsłynniejsi projektanci i grupy projektowe z Polski: Agnieszka Bar, Aze design, Beton, Joanna Bylicka, Grzegorz Cholewiak, Agnieszka Czop i Joanna Rusin, DBWT, Gogo, KAFTI, Kosmos Project, Bogdan Kosak, Malafor, Karina Marusińska, Bartosz Mucha, Monika Patuszyńska, PUFF-BUFF, Tomek Rygalik, Magdalena Trzcionka, Oskar Zięta, Agnieszka Lasota, Moomoo Architects, Poor Design.

Sama wystawa zaś okazała się wielkim sukcesem kuratorskim i medialnym – jeszcze w 2009 roku zaprezentowana została w prestiżowym domu aukcyjnym Pierre Bergé associés podczas imprezy Design September w Brukseli. W następnym roku, już jako edycja UNPOLISHED 2 – young design from Poland, można ją było zobaczyć na czerwcowym festiwalu DMY w Berlinie, skąd jeszcze w tym samym miesiącu pojechała do Neumünster jako UNPOLISHED 3. Następnie wystawa była dwukrotnie prezentowana w Kopenhadze jako edycje 4. (Targi CODE) i 5. (BC Design Center). W 2011 r. odwiedziła Mediolan (Targi Salone del Mobile, Ventura Lambrate), dwukrotnie Paryż (Designer’s Days i Pavillon de l’Arsenal), Kolonię (Museum für Angewandte Kunst), Hanover (Handwerksform Hannover), Budapeszt (Magyar Iparművészeti Muzeum), Zagrzeb (Centrum Designu), Hongkong (Convention Centre, Inno Design Tech Expo) by w 2012 r. wyjechać do Capital of Design w Helsinkch, Museum Designu w Tuluzie – CMAV – Centre Meridional de l’Architecture et de la Ville, czy do Seulu – Korea Foundation Cultural Center Gallery.

W 2012 r. Muzeum otworzyło kolejną wystawę z dizajnu, lecz tym razem dla dzieci. Dziecinada wydaje się być efektem niezadowolenia projektantów – rodziców z zabawek dla najmłodszych dostępnych w sklepach. Produkowane masowo, często odznaczają się tandetnym wykonaniem, bywają nieciekawe lub niebezpieczne. Polscy projektanci stworzyli w odpowiedzi zabawki unikatowe, często produkowane w limitowanych seriach. Przytulanki, klocki, ubranka, książeczki czy nawet dywany mają służyć nie tylko do zabawy i codziennego użytku, ale także edukować i rozwijać wyobraźnię dziecka. Ładnie zaprojektowane, proste i użyteczne, dizajnerskie zabawki sprawdziły się nie tylko wśród polskich dzieci. Debiut wystawy na arenie międzynarodowej odbył się w lutym tego roku w ramach imprezy Carnevale dei ragazzi na biennale w Wenecji. Zorganizowanie Dziecinady podczas słynnego na cały świat karnawału weneckiego zagwarantowało prestiż i reklamę zarówno wystawie, jak i Muzeum Regionalnemu, które na dalsze sukcesy nie musiało długo czekać.

Konsekwencją tych działań stała się organizacja w 2013 r.
I edycji Dni Dizajnu w Stalowej Woli.

Wydarzenie zorganizowane zostało pod hasłem Dizajn w przestrzeni moderny. Miało za zadanie przypomnieć o wyjątkowości hutniczego miasta, jego niepowtarzalnej urbanistyce i architekturze oraz wskazać pozytywne wpływy dizajnu na poprawę jakości życia. Program obchodów pierwszej edycji Dni Dizajnu skonstruowany został tak, by mogły się w nie włączyć różne grupy odbiorców.
Przygotowane zostały: wystawy współczesnego dizajnu – Nieświadomość zbiorowa (projektanci: Kosmos Project), Kto ty jesteś? (kuratorki: Agnieszka Jacobson–Cielecka, Klara Czerniewska), Ilustrowany elementarz dizajnu (kuratorka: Ewa Solarz), warsztaty dla studentów szkół projektowych pn. Komunikacja wizualna w Stalowej Woli (prowadzenie: Paweł Grobelny, Jolanta Starzak ze School of Form w Poznaniu), panel dyskusyjny i wykłady: Stalowa Wola – estetyka przestrzeni miejskiej, (w panelu wzięli udział: Jolanta Starzak, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Dawid Strębicki, Jakub Woynarowski). Ponadto program obfitował w bogatą ofertę warsztatów i wydarzeń towarzyszących, realizowanych przez kreatywne środowisko z całej Polski.

Muzeum za swoją działalność w zakresie popularyzacji polskiego dizajnu zostało zauważone:

— w 2009 r. w konkursie „Wydarzenie Muzealne Sybilla 2009”, wystawa Zasoby naturalne polskiego designu w kategorii wystaw ze sztuki otrzymała nominację do nagrody w kategorii wystaw ze sztuki.
— w 2012 r. Muzeum znalazło się wśród 20 najlepszych galerii wystawowych w rankingu opublikowanym przez „Politykę”.
— w 2012 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało trzecią lokatę w konkursie „Muzeum widzialne" w kategorii identyfikacja wystaw czasowych, za projekt graficzny pracowni BETON do wystawy UNPOLISHED – young design from Poland.

Oprócz wystaw Muzeum realizuje kompleksowy program działań edukacyjnych, społecznych i wydawniczych, których celem jest budowanie oraz otwieranie przestrzeni dla architektury i wzornictwa w jej rozmaitych wymiarach. Przygotowany przez nas program odpowiada na potrzebę powszechnej edukacji przestrzennej Polaków i rozwoju działań obywatelskich na rzecz poprawy estetyki otoczenia.

Liczymy, że wpłynie na wzrost odpowiedzialności za przestrzeń naszych miast i wsi oraz będzie sposobem walki z nikłą świadomością wagi i roli architektury, dobrego projektowania wśród społeczeństwa.

organizator - miniatura