BXB studio Bogusław Barnaś - Architektura zakorzeniona w tradycji.

Wystawa dostępna po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr tel. 15 844 85 56 w.11 w dni powszednie od 10.00 - 14.00

Miejsce wystawy: Budynek Inżynierii Środowiska, KUL, Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie, ul. Ofiar Katynia 8B

"Wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa, pozbawiona duszy."

Bogusław Barnaś

Celem wystawy jest próba nawiązania szerszego dialogu społecznego i znalezienia odpowiedzi na nurtujące twórcę pytania: Czy współczesna architektura może czerpać wzorce z tradycji? Czy jesteśmy skazani na unifikację i globalizację światowego designu? Gdzie szukać inspiracji dla form architektonicznych z wykorzystaniem nowych technologii, nowych materiałów, nowych narzędzi do projektowania? Czy drewniany kościółek zrębowy, tak unikalny w polskim krajobrazie, jest skazany jedynie na skansen? Jak dziś wyglądałby współczesny polski kościółek zrębowy? Czy styl zakopiański i polska architektura drewniana mogą inspirować kolejne pokolenia twórców?
Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane projekty Bogusława Barnasia, które w sposób szczególny czerpią inspirację twórczą z tradycji. Projekty zostaną pokazane zarówno w postaci grafik jak również przestrzennych makiet.
Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowany zostanie Polski Drewniany Kościółek Zrębowy oraz Dom Małopolski. Obejrzeć będzie można również inne projekty, takie jak Dom Polski, Dom Artysty, Stodoła Spotkań, Bench House i wiele innych.

kurator
Bogusław Barnaś
architekt, projektant, nauczyciel akademicki

BXBstudio

Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Fachhochschule Muenster w Niemczech. Doświadczenie zdobywał m.in. u Normana Fostera, w Make Architects i pracowni Ingarden & Ewy Architekci.
W 2009 r. założył BXBstudio. Wykłada na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Akademii Krakowskiej.
W 2013 nominowany do nagrody Z:A Award za projekt Domu Zagrodowego. W 2014 zaliczony do grona dwudziestu najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. Tego samego roku nagrodzony przez World Architecture Community za projekt One Tree House. W 2015 roku nagrodzony przez World Architecture Community za projekt Domu Artysty, który został zaliczony przez serwis Archinea do dziesięciu najciekawszych domów jednorodzinnych 2014 roku. W roku 2015 Barnaś znalazł się w gronie piętnastu najlepszych polskich architektów przed czterdziestką, wg Property Design.

Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, III DNI DIZAJNU 2-3.10.2015
Miejsce wystawy: Budynek Inżynierii Środowiska, KUL, Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie, ul. Ofiar Katynia 8B, www.dnidizajnu.pl

Czas ekspozycji: od 2 października do 30 listopada 2015

Koordynacja wystawy: Monika Kuraś, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Opracowanie Graficzne: BXBstudio Bogusław Barnaś

Prezentacja Multimedialna: UNIQUE VISION STUDIO Rafał Barnaś www.uniquevisionstudio.com

Patronat medialny:

MEDIA PLANET

MEDIAPLANET

Sztuka-Architektury www.sztuka-architektury.pl

sztuka-architektury